אילוף כלבים בוגרים

כולנו מכירים את המשפט “לא ניתן ללמד כלב בוגר תעלולים חדשים”. ובכן, אני שמחה להודיע לכם שמדובר בקלישאה ותו לא. מניסיוני בתור מאלפת כלבים, נתקלתי פעמים רבות בכלבים בוגרים הסובלים מבעיות התנהגות שונות. בעיות התנהגות, על אף שהן נפוצות יותר בקרב כלבים צעירים וגורים, מאפיינות פעמים רבות גם כלבים המתרוצצים בעולם מזה כמה שנים טובות. לא אחת, מקור הבעיה טמון בחינוך לקוי ואילוף שגוי. על פי רוב, התיקון צריך להתחיל בראש ובראשונה בבעלים, ומשם לחלחל אל הכלב.

כלבים בוגרים הסובלים מבעיות התנהגות נוטים שלא להכיר במקומם הנכון ב”להקה המשפחתית”. כפועל יוצא מכך, הם עלולים לעשות את צרכיהם בתוך הבית, לפתח תוקפנות או פחדנות, לסבול מחרדת נטישה, להרוס חפצים, לנגוס ברהיטים והרשימה ארוכה. לצערי, בעלי כלבים רבים מגיעים עד כדי ייאוש ומוכנים אף למסור את הכלב בשל חשש מאי יכולת לתקנו. מיותר לציין כי בניגוד לגורים, מסירת כלב בוגר עלולה להיות בעלת השלכות קשות ביותר על הכלב, וזאת משום שסיכוייו למצוא משפחה חדשה אינם גדולים כשל גור. מקל וחומר כאשר הוא סובל מבעיות התנהגות.

אי לכך, אני ממליצה בהחלט שלא לוותר ולהבין כי גם אילוף כלבים בוגרים הוא בהחלט משימה אפשרית. כמעט בכל המקרים, ניתן לשפר באופן משמעותי בעיות התנהגות אצל כלבים בוגרים ואף לבטלן לחלוטין. אם הכלב נמצא אצלכם זמן רב, ואתם מעוניינים לסייע לו, חשוב לפנות לאילוף מקצועי. אילוף כלבים בוגרים יכול גם להניב תוצאות מהירות מהצפוי, וזאת היות וכלבים הינם חיות סתגלניות ביותר. לדוגמא, די באילוף פשוט של “רגלי”, “שב”, “ארצה” ו”למקום”, בכדי לעצב באופן מדהים את חייו של הכלב. כמו כן, מדובר גם בחוויה עבור הבעלים ועבור הכלב.

איך מאלפים כלב בוגר?

בניגוד לאילוף גורים, אשר בנוי בדרך כלל על תבנית ברורה (פחות או יותר), אילוף כלבים בוגרים חייב להיעשות תוך ליווי מקצועי. הסיבה לכך הינה פשוטה. מאלף כלבים מקצועי יכול לזהות את מקור בעיית ההתנהגות ולפתור אותה מן השורש. אילוף כלבים בוגרים מתחיל עם אבחון הכלב. בדומה לטיפול פסיכולוגי, גם כאן יש צורך להתחקות אחר נסיבות חייו של הכלב ואחר קורותיו במרוצת השנים. כמו כן, יש לבדוק היטב את התייחסותה של המשפחה לכלב ואת האופן שבו הבעלים תופס את מקומו של הכלב בעולמו.

פעמים רבות, בעיות אצל כלבים בוגרים נובעות מהעדר היררכיה ברורה בבית. כפועל יוצא מכך, הכלב מבולבל ואיננו יודע את מקומו. אי לכך, בבואי לאלף כלב בוגר, אני בודקת לא רק את הכלב אלא גם את הבעלים. לאחר מכן, ביחד עם הבעלים ותוך כדי שיתוף פעולה עם הכלב, אנחנו בונים תוכנית אילוף מסודרת המורכבת משלבים ומ”סולם מאמצים”.

שילוב בין שיטות אילוף שונות

במרוצת השנים, צברתי שעות אילוף רבות ולמדתי אצל המאלפים הטובים ביותר. כמו כן, נחשפתי לשורה ארוכה של שיטות אילוף וכעת אני משתמשת בכלים אלה בכדי למצוא את הדרך הנכונה לליבו ונפשו של כל כלב העומד לפניי. כלבים שונים זה מזה במגוון היבטים כגון אופי, מטען גנטי, גזע, גודל, סביבה, אירועים טראומתיים מכוננים וכדומה.

אי לכך, אני מאמינה כי הדרך הנכונה לאילוף כלב בוגר נמצאת בשילוב מדויק בין השיטות השונות. כמו כן, ייתכן בהחלט כי ניתן להיעזר בשיטות אילוף אחרות לגבי בעיות התנהגות שונות אצל אותו הכלב. לדוגמא, ייתכן וטיפול בבעיית צרכים יהיה נכון לעשות על בסיס אילוף בשיטה של חיזוקים חיוביים, ואילו חינוך לגבי שטחים אסורים בבית ייעשה בנוסח “המקל והגזר”.

אילוף כלב בוגר מאימוץ

פעמים רבות, בעלי כלבים לוקחים חבר על ארבע ממכלאות או מעמותות שונות. כאשר מדובר בכלב בוגר, אשר שהה תקופה מסוימת במכלאה או בתנאים “קשים” אחרים, אין ספק כי אילופו דורש סבלנות ורצון. עם זאת, במידה ולקחתם כלב בוגר מעמותה, נראה כי קורצתם מהחומר הנכון להתמודד עם האתגר. אילוף כלבים המגיעים ממכלאה מורכב משילוב עדין של תשומת לב, רגישות ותקיפות. כלבים ידועים כחיות סתגלניות וגם כאשר הם בגילאים “מתקדמים” לכאורה ניתן בהחלט לסייע להם. אני בטוחה לחלוטין שבתוך זמן קצר, ועל בסיס האילוף הנכון והראוי, ניתן להפוך כל כלב מעמותה לחיית בית מאושרת ופורחת. חדוות החיים חוזרת במהרה, והאהבה שתקבלו מהכלב לא תסולא בפז.

שתפו אותנו ברשתות החברתיות

רגע!

לפני שאתם יוצאים מהאתר, חשוב שתדעו שני דברים ✌️

  1. אם תרשמו לניוזלטר של פורטל הבהב תהנו לגלות ממבצעים חמים לפני כולם!
  2. תהנו ממידע עכשווי ומעניין על הכלבים שלכם

השרמו לניוזלטר של פורטל הבהב

השאירו את המייל שלכם בתיבה למטה 👇
ותקבלו מדי שבוע עדכונים על מבצעים חמים שקיימים לפרק זמן מוגבל וממידע מעניין וטיפים מעולים!