אילוף כלבים לצרכים

כלבים הינם בעלי חיים נקיים מטבעם. גורים, שעוברים חינוך נכון להרגלי ניקיון, ניגמלים מעשיית צרכים בבית עד גיל 4-5 חודשים. אם גור מעל גיל 5 חודשים עדיין עושה צרכים בבית זה יכול להעיד על תחילתה של בעיית התנהגות, כל שכן אצל כלב בגיל בוגר יותר. חשוב לדעת כי רב בעיות הצרכים ניתנות לפיתרון, בתנאי שנעשה איבחון נכון של הגורם לבעיה. מספר הגורמים לאי שמירה על הרגלי ניקיון בבית הם רבים:

 • סיבות רפואיות – עיקור (גורם לדליפת שתן), דלקת בשתן, שילשול, שינוי מזון, זיקנה, מחלת כליות וכו’. כדי לשלול סיבה רפואית, מומלץ בשלב הראשון לקחת את הכלב לבדיקת וטרינר. אם הכל תקין מבחינה רפואית, כנראה שמדובר בבעיית צרכים על רקע התנהגותי.
 • הכלב לא עבר חינוך נכון לניקיון בהיותו גור (מסיבות שונות).
 • חוסר יכולת של הכלב להגיע למקום לעשיית צרכים.
 • עשיית צרכים כתוצאה ממצבי חרדה (בעיקר חרדת נטישה).
 • השתנה בבית על רקע סימון טריטוריאלי.
 • השתנה כניעתית הנובעת מפחד, נפוץ גם בגורים קטנים עם נטייה לחששנות.
 • התרגשות קיצונית של הכלב במצבים מסויימים.
 • שינוי משמעותי בבית (הריון, תינוק, גירושים וכו’): במקרה כזה נראה כלבים שהראו התנהגות נקייה בעבר, והחלו לפתע לעשות בבית.
 • ועוד..

כדי לטפל בבעיית הצרכים של הכלב, חשוב להבין מהו הגורם שבגללו הכלב עושה צרכים בבית. במיקרים בהם מדובר בחינוך לקוי להרגלי ניקיון, צריך לבנות מחדש את הרגלי ניקיון נכונים. התהליך ארוך יותר ומורכב יותר, מאחר ובכלב השתרשו כבר הרגלים לקויים.

במיקרים בהם עשיית הצרכים בבית היא רק סימפטום אחד מתוך בעיה מורכבת יותר (חרדת נטישה, דומיננטיות טריטוריאלית וכו’), לא מספיק לטפל רק בבעיית הצרכים עצמה. חשוב לבנות תוכנית טיפול כוללת בבעיה הראשית.

איבחון נכון של הגורם לבעיית הצרכים הוא שלב חשוב בדרך לפיתרון. טיפול בבעיית צרכים הנובעת מחרדה אצל כלב, שונה מטיפול בבעיית צרכים על רקע הרגלי ניקיון לקויים. לא מומלץ להזניח את הבעיה. ככל שהזמן עובר ההרגלים הגרועים הופכים לדרך חיים, והפיתרון לוקח זמן רב יותר.
ענישה כלשהי לא מומלצת בשום מצב. ענישה רק תשפיע לרעה על מערכת היחסים בין הכלב לבעלים ולא תטפל בבעיה עצמה.

גישת הטיפול שלי מתבססת על איבחון נכון של הגורם לבעיית הצרכים בשלב הראשון. בשלב הבא אני מתמקדת במתן פיתרון ספציפי לבעיה ונותנת דגש על תהליך למידה נכון והדרגתי של הרגלי ניקיון נכונים.

שתפו אותנו ברשתות החברתיות

רגע!

לפני שאתם יוצאים מהאתר, חשוב שתדעו שני דברים ✌️

 1. אם תרשמו לניוזלטר של פורטל הבהב תהנו לגלות ממבצעים חמים לפני כולם!
 2. תהנו ממידע עכשווי ומעניין על הכלבים שלכם

השרמו לניוזלטר של פורטל הבהב

השאירו את המייל שלכם בתיבה למטה 👇
ותקבלו מדי שבוע עדכונים על מבצעים חמים שקיימים לפרק זמן מוגבל וממידע מעניין וטיפים מעולים!