כיצד לאמן את הכלב לשליטה בצרכיו

כשאנו שומעים את המושג אילוף כלבים, לרוב עולה במוחנו תמונה של אילוף כלבים לקרקס, כדי שיבצעו תרגילים ותמרונים שונים. למעשה, האילוף נועד ליצור תקשורת נכונה בין הכלב לבין בעליו, כך ששני הצדדים יבינו זה את זה. הכלב אינו בן אדם, ואין לו תכונות אנושיות. הכלב הוא חיה פראית מטבעו, ולכן עלינו להבין את שפתו בכדי ליצור עמו תקשורת נכונה. מטרתנו היא לגרום לכלב להתנהג כיאות ולפי החוקים שלנו, אבל לא לגרום לטראומות – לא לכלב ולא לנו. אנו רוצים לחנכו לא לקפוץ, לא לכרסם, לא לעשות צרכים בבית, לא לחפור ולא לנשוך ועוד. כאן נכנס לתמונה מאלף ומחנך כלבים. שיטות האילוף המתקדמות בהן אנו מתמחים אינן גורמות לטראומות לכלב, ויוצרות איכות חיים משופרת לכל בני הבית, כאשר הכלב הופך לנכס יקר במקום לנטל.

עשיית צרכים בבית

אחת מההתנהגויות המטרידות בהתנהגות של גורים וכלבים היא עשיית צרכים של כלב בבית. התנהגות הגורמת לתסכול רב בייחוד כשהגור או הכלב עושים את צרכיהם על שטיח או רהיט מסוים. גם הריחות וגם כתמי השתןצואה אינם נעימים, בלשון המעטה, ופוגמים באיכות החיים של המשפחה. בד”כ כשכלב עושה את צרכיו בבית גם הוא חווה תחושות לא נעימות ויחס כועס ומעניש מצד הבעלים, מצב שעלול להכניס את הכלב למתח רב הן בסביבת מחייתו והן באינטראקציה שלו עם הבעלים ולהוביל למשבר אמון ולהתנהגויות לא רצויות של הכלב כלפי בעליו או כלפי הסביבה.

אילוף כלבים לעשות צרכים בחוץ

עם כניסת הגור/כלב לבית יש להכין לו מקום מרבץ. מקום המרבץ הוא מתחם קטן, חמים ונעים, בו הכלב שומר על טריטוריה פנימית נקייה. כמעט כל הכלבים לא יעשו את צרכיהם במקום המרבץ שלהם, וינסו להתאפק ככל יכולתם לשמור על ניקיון מצרכים במקום זה. חשוב להרגיל את הכלב למקום המרבץ ע”י האכלה בו. חשוב לציין שהמתחם הוא זמני לתקופת החינוך.

מתחמים מומלצים: כלוב חינוך, גדר גורים, חדר קטן. גור – על מנת להרגיל את הגור שלא לעשות צרכים במשטח הרצפות או השטיחים של הבית יש לאפשר לו לצאת מספר רב של פעמים במהלך היום למטרת עשיית צרכים, ורצוי שיצא למשטחים של חול, אדמה או דשא.

במידה ואין באפשרות הבעלים להוציא מספר רב של פעמים במהלך היום את הגור, ניתן ליצור משטח של פדים/עיתונים/קרטון שבו מרגילים את הגור לעשות את צרכיו. משטח זה יצומצם בגודלו עם ההתקדמות בהליך החינוך לצרכים עד שיוסר לחלוטין לקראת סיום ההליך.

מהמתחם, יש להוביל את הגור ישירות למשטח בצרכים או אל מחוץ לבית. בכלוב הוא מתאפק וכשמוציאים אותו הוא משתחרר מצרכיו. לאחר מספר פעמים במספר ימים מותנה הגור לעשות את צרכיו או במשטח המיועד לצרכים או מחוץ לבית.

חשוב להשגיח השגחה מלאה על הגור בתקופת התיחום כל זמן שהגור משוחרר בחופשיות ברחבי הבית. במידה ומבחינים שהגור מרחרח ומתכונן לעשיית צרכים יש להרימו בידיים או לחילופין להפריע לו בריכוז בעשיית הצרכים ע”י מחיאת כף, קריאה שמחה לכלב בשמו, זריקת צעצוע. רצוי מאד שלא לגעור בו.

במידה ופספסנו יש לנקות את צרכיו של הכלב היטב, תוך טשטוש הריח עם חומץ ורצוי שלא לנקות את הצרכים כשהכלב נוכח באזור לאחר פרק זמן של חצי שעה / שעה של שחרור תוך כדי השגחה, ניתן להוביל את הכלב למתחם עשיית הצרכים ולאפשר לו שוב לעשות צרכים או לחילופין לתחום אותו לפרק זמן של שעה שעתיים נוספות במתחם הרביצה, ולאחר מכן להוציא ולהוביל למתחם עשיית הצרכים.

אילוף כלבים בוגרים לצרכים

מרגילים את הכלב למתחם הרביצה ע”י האכלה שם, הוראה “למקום” ותוחמים אותו לפרקי זמן קצרים ובהדרגה מוסיפים פרקי זמן ארוכים יותר. בתחילה מוציאים את הכלב ישירות אל מחוץ לבית למטרת עשיית צרכים, מחזירים אותו לאחר מכן לפנים הבית תחת השגחה מלאה, ולאחר פרק זמן של כשעה מחזירים אותו למתחם, וחוזרים על הפעולה מספר פעמים ביום.

עד שהכלב רוחש לעצמו הרגלי עשיית צרכים אך ורק מחוץ לבית. במידה והכלב מגלה סימני הכנה לעשיית צרכים בבית – הורדת ישבן לשם עשיית צרכיו יש לנהוג כפי שהמלצתי בחינוך גורים לצרכים. סיום ההליך מתבצע כאשר הגור/כלב מפסיק לגמרי לעשות את צרכיו בבית, ואז ניתן לשחררו ללא השגחה לפרקי זמן קצרים ובהדרגה להוסיף פרקי זמן ארוכים יותר. בהצלחה.

שתפו אותנו ברשתות החברתיות

רגע!

לפני שאתם יוצאים מהאתר, חשוב שתדעו שני דברים ✌️

  1. אם תרשמו לניוזלטר של פורטל הבהב תהנו לגלות ממבצעים חמים לפני כולם!
  2. תהנו ממידע עכשווי ומעניין על הכלבים שלכם

השרמו לניוזלטר של פורטל הבהב

השאירו את המייל שלכם בתיבה למטה 👇
ותקבלו מדי שבוע עדכונים על מבצעים חמים שקיימים לפרק זמן מוגבל וממידע מעניין וטיפים מעולים!