כלבים, פתרון בעיות התנהגותיות

עריכה בעיות התנהגות אצל כלבים הינן תופעה נפוצה אשר מטרידה רבים בכל העולם. ואכן, תוכנית הטלוויזיה, “הלוחש לכלבים עם סיזר מילאן”, העוסקת בהתמודדות עם בעיות התנהגות של כלבים ברמות שונות, נחשבת לאחת מהתוכניות הנצפות ביותר באמריקה (מומחים מעריכים כי כמיליון בתי אב צופים בתוכנית בכל פרק). מיותר לציין כי בעיות כלבים אינן רק בעיה אמריקאית. גם בעלי כלבים ישראלים נאלצים להתמודד עמה. בעיות התנהגות אצל כלבים הינו מונח אשר מקפל בתוכו שורה ארוכה של התנהגויות כלבים אשר מקשות על בעליהם (וכפועל יוצא מכך – על בני משפחתם, קרוביהם, שכניהם וכו’). במידה ואתם בעלי כלבים המוטרדים מבעיות התנהגות, אל תתייאשו, אתם לא לבד. בעלי כלבים רבים הפוגשים אותי חוששים כי לא ניתן להתמודד עם בעיות ההתנהגות ולא יהיה מנוס ממסירת הכלב. לבעלי כלבים אלה אני מוזגת מיד כוס מים ומסבירה כי כמעט הכל בר תיקון ולכל הפחות “בר שיפור”.

מהן בעיות התנהגות אצל כלבים ?

בעיות התנהגות אצל כלבים יכולות לבוא לידי ביטוי במגוון רחב ביותר של היבטים. ראשית, חשוב להבין כי בעיות התנהגות רבות הינן בעיות נגררות. לדוגמא, העדר משמעת יכול להוביל לתוקפנות ואי חינוך נכון לעשיית צרכים יכול להתחבר גם עם בעיות טריטוריה. להלן רשימה (חלקית) של בעיות התנהגות נפוצות:

 1. כניסה לשטחים אסורים – ניתן בהחלט לחנך את הכלב לדעת את ה”טריטוריה” המותרת עבורו בבית והיכן נמצאים שטחים שאותם בעל הבית רוצה להגדיר מחוץ לתחום. שטחים אלה יכולים להיות חדרים, ספות, חפצים מסוימים (למשל, משטח הפעילות של התינוק) ועוד.
 2. תוקפנות – תוקפנות הינה תופעה אשר מאפיינת בדרך כלל כלבים דומיננטיים או כלבים “פחדנים” במיוחד. מדובר בבעיית התנהגות שחשוב לפתור אותה בהקדם וזאת משום שהיא עלולה להיות מסוכנת במצבים מסוימים.
 3. הריסה וכרסום חפצים – בעלי כלבים רבים נאלצים להתמודד עם אכילה מתמדת של חפצים כגון שלטים, נעליים, רהיטים וכדומה. ניתן בהחלט למצוא פיתרון עבור בעיית התנהגות שכיחה זו.
 4. אכילה מהרצפה או מהשטח – כלבים יכולים להיות בעלי תאבון בריא. עם זאת, אכילה מהשטח הינה בעיית התנהגות אשר עלולה לסכן את הכלב. לא אחת אנו שומעים על כלבים אשר הורעלו או נחנקו מ”מאכלים” שונים. גם כאן, ניתן בהחלט למצוא תרופה אפקטיבית לבעיה.
 5. חינוך לצרכים – חינוך לצרכים מאפיין בדרך כלל אילוף גורים אך לא רק. מיותר לציין כי חינוך לצרכים הינו אילוף חשוב ביותר מבחינת הכלב, וכמובן מבחינתם של בעלי הבית.
 6. אכילת צרכים – אכילת צרכים נפוצה בדרך כלל אצל גורים. עם זאת, ניתן למצוא אותה גם אצל כלבים בוגרים. גם עבור אכילת צרכים ישנה שורה ארוכה של פיתרונות.
 7. נביחות – נביחות הינה בעיית התנהגות הבאה לידי ביטוי ביציאה מהבית, בכניסת אורחים וכדומה. כלבים אינם חייבים לנבוח ללא סיבה ואפשר בהחלט לתקן זאת באופן משמעותי.
 8. בכי בעת עזיבה – חרדת נטישה ובכי בזמן עזיבה הינן שתי בעיות התנהגות המשולבות זו בזו. בכי “קורע לב” של כלב הנשאר נעול בדירה או הנמצא בודד בשעת לילה יכול בהחלט להרטיט את הרגש. עם זאת, בהחלט אפשר לסייע בכך עם אילוף כלבים נכון. קפיצות על אנשים (בבית וברחוב) –
 9. קפיצות על אנשים הינה תופעה שיכולה להפריע, הן לבעל הבית והן לאורחים הבאים לבקרו. כמו כן, בעיה זו יכולה להוות “צרה” של ממש כאשר הכלב קופץ על אנשים זרים ברחוב ובגני משחקים.
 10. פחדנות מוגזמת – פחדנות מוגזמת וחוסר ביטחון אצל כלבים מאפיינת בעלי חיים רבים. אילוף כלבים נכון ומדויק יכול בהחלט להפחיתה למינימום.

הרשימה שלעיל הינה רשימה חלקית בלבד. בעיות התנהגות יכולות להשתנות מכלב לכלב ומבעלים אחד למשנהו. כמו כן, חינוך בגיל צעיר שונה משיקום כלבים מבוגרים והדברים ברורים. מאלף כלבים עוזר לבעלי כלבים לפותר בעיות התנהגותיות וכאשר מגיעים אליי בעלי כלבים המתמודדים עם בעיות התנהגות, אני יושבת איתם ומבקשת להתחקות אחר התנהלות הבעלים מול הכלב. לאחר מכן, אני משלבת מספר שיטות אילוף על מנת למצוא פיתרון לבעיה. ואכן, ברוב רובם של המקרים אנו מסוגלים לשפר באופן משמעותי (וכמעט מיידי) את עיקר בעיות ההתנהגות. חשוב כמובן שלא להמתין עם הטיפול ומומלץ לזכור כי גם הכלב סובל מבעיות אלה ולא רק הבעלים (קראו כאן על אילוף גורים או אילוף כלבים בוגרים).

שתפו אותנו ברשתות החברתיות

רגע!

לפני שאתם יוצאים מהאתר, חשוב שתדעו שני דברים ✌️

 1. אם תרשמו לניוזלטר של פורטל הבהב תהנו לגלות ממבצעים חמים לפני כולם!
 2. תהנו ממידע עכשווי ומעניין על הכלבים שלכם

השרמו לניוזלטר של פורטל הבהב

השאירו את המייל שלכם בתיבה למטה 👇
ותקבלו מדי שבוע עדכונים על מבצעים חמים שקיימים לפרק זמן מוגבל וממידע מעניין וטיפים מעולים!